Raport Beeline Research – „Jedz lokalnie, czyli Polacy o lokalnej żywności” wziął się z naszych autentycznych zainteresowań lokalnym jedzeniem. Właściwie codziennie spotykamy się na bazarach i w sklepach z nowymi produktami lokalnymi, w restauracjach i barach jemy lokalne potrawy, a na wakacjach poznajemy smaki różnorodnych specjałów lokalnych. Nie da się ukryć, że temat lokalnej żywności stał się dla nas atrakcyjny i bardzo apetyczny, tym bardziej, że jako zawodowi badacze lubimy odkrywać nowe rzeczy. Postanowiliśmy przyłożyć do tej tematyki szkiełko naszych metod badawczych, zebrać krążące dookoła informacje i przygotować raport o czymś, co lubimy i co stało się trwałym elementem naszej codziennej diety. Jak się później okazało, nie tylko naszej.

Od lipca do października wykonaliśmy szereg działań – przeszukaliśmy strony stowarzyszeń promujących lokalne produkty i producentów lokalnej żywności, przejrzeliśmy wiele blogów kulinarnych, przeprowadziliśmy szereg wywiadów pogłębionych z osobami profesjonalnie zajmującymi się gastronomią, z osobami sprzedającymi produkty lokalne i z miłośnikami tego typu żywności. Wykonaliśmy też ilościowe badanie na próbie 828 dorosłych Polaków. Zebrane informacje posłużyły do przygotowania raportu: „Myśl globalnie, jedz lokalnie, czyli co myślą Polacy o lokalnej żywności”. Składa się on z następujących rozdziałów.

Rozdział I – CO TO WŁAŚCIWIE ZNACZY: ŻYWNOŚĆ LOKALNA?

W tym rozdziale próbujemy zrozumieć pojęcie żywności lokalnej i różnice pomiędzy lokalnością, regionalizmem, tradycją i ekologią. Przytaczamy przykłady produktów, z których słyną różne miejscowości i regiony. Pokazujemy jak pojęcie lokalności rozumieją Polacy i czym ich zdaniem charakteryzuje się żywność lokalna. Podajemy cechy, które pozwalają uwiarygodnić lokalne pochodzenie danego produktu.

Rozdział II – LOKALNOŚĆ NA TALERZACH

Staramy się opisać zwyczaje konsumpcji produktów lokalnych – częstotliwość, sytuacje, typy produktów. Próbujemy zrozumieć, jakie znaczenie mają produkty lokalne w gospodarstwach domowych i jak się to zmieniło w ostatnich latach. Opisujemy różne sposoby w jakie zdobywa się produkty lokalne, gdzie się je kupuje i ile pieniędzy przeznacza się na takie zakupy.

Rozdział III – KOMERCJALIZACJA ŻYWNOŚCI LOKALNEJ

Moda na żywność lokalną została zauważona przez producentów żywności, restauracje i bary, gospodarstwa agroturystyczne, władze mniejszych i większych miejscowości. W tej części przytaczamy przykłady wykorzystania tej mody przez różne podmioty, które twórczo zaadaptowały je w swojej działalności.

Rozdział IV – MARNOTRAWSTWO ŻYWNOŚCI

Zauważyliśmy, że lokalność wiąże się z innymi trendami – oszczędnością, ekologią, energooszczędnością i szacunkiem dla żywności. Postanowiliśmy poznać postawy Polaków wobec marnowania żywności i przynajmniej na poziomie deklaracji określić wagę tego problemu w polskich domach.

Raport udostępniamy bezpłatnie, byłoby nam jednak miło spotkać się z jego odbiorcami i porozmawiać na ten temat. Chętnie poznalibyśmy wszelkie komentarze i uwagi do treści raportu.

Jeśli jesteś zainteresowany lub zainteresowana rozmową z nami skontaktuj się z nami – jedz.lokalnie@beeline-research.pl lub na naszym facebooku https://www.facebook.com/beelineresearch/

Pełny raport do pobrania poniżej. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli podzielisz się informacją o nim. Z góry dziękujemy!
Raport pdf, 62 strony, 5MB