Czy reklamy dla seniorów powinny być stonowane? Czy senior ma poczucie humoru? Jak pokazać produkt seniorowi? Czy celebryci działają na seniorów?

Seniorzy, tak jak wszyscy, oceniają reklamy sercem i rozumem. Dlatego też najskuteczniejsze są reklamy, które zgodnie łączą ze sobą emocje i racjonalną ocenę. Ale takie reklamy zdarzają się rzadko. Jak pokazał nasz test z użyciem analizy ekspresji mimicznych Ellen.Technology, tym reklamom, które wzbudzają nawet bardzo pozytywne emocje, brakuje racjonalnego Reason-To-Believe. I odwrotnie, reklamy dobrze uzasadnione racjonalnie, dość słabo wzbudzają emocje seniorów.

Po raz kolejny okazało się, że umiejętność harmonijnego połączenia dwóch przeciwstawnych wymiarów jest bardzo trudna.

Badani seniorzy bardzo dobrze reagowali na obecność w reklamach aspektów rodzinnych, podobało im się przedstawianie ludzi starszych jako aktywnych i pełnych życia.

Co ciekawe – seniorzy ponadprzeciętnie dobrze wypadali w teście emocji mimicznych. Prezentowane przez nich emocje były wyrazistsze niż w młodszych grupach, a także były dużo częściej pozytywne, niż negatywne.

Senior nudzi się demo produktu, pack-shotami i naukowymi dowodami słuszności jego działania . Zdecydowanie lepiej działa obecność żywych ludzi (Bogusław Linda w reklamie Geriavitu). Seniorów bawiły kukiełki w reklamie Wonga.com, ale w ostatecznej ocenie uznali je za ośmieszające starszych ludzi. Są lojalni, ale również pamiętliwi. Reklama ubezpieczeń Moi Bliscy wywoływała pozytywne emocje, zebrała bardzo dobre opinie na temat autentyczności przedstawionej sytuacji i rzeczywistego problemu, ale sama firma 4 Life Direct miała u nich bardzo złą opinię, co przekładało się na ocenę reklamy.

Przeprowadzone przez nas badanie potwierdziło tezę, że seniorzy dużo mocniej potrafią angażować się w kierowane do nich reklamy niż młodsi odbiorcy, ale też niełatwo znaleźć do nich sposób komunikacji, który przekona ich zarówno emocjonalnie, jak i racjonalnie.